W życiu każdego z nas mogą pojawić się problemy finansowe. Czasami wystarczy pożyczyć pieniądze od kogoś bliskiego, jednakże niekiedy w grę wchodzi większa suma. Możemy wówczas skorzystać z oferty banków, jak i instytucji pozabankowych. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. W przypadku parabanków bardzo łatwo o zastrzyk gotówki, jednakże mija się z celem pożyczanie pieniędzy, jeśli nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania w terminie. W ten oto sposób można łatwo popaść w spiralę zadłużenia. O czym zatem należy pamiętać, aby bezpiecznie pożyczać pieniądze?
1. Rozsądnie pożyczanie pieniędzy – dobrze przeanalizuj swoje możliwości finansowe
Zaciągnięcie pożyczki jest obecnie bardzo proste, jednakże trzeba pamiętać o tym, że każde zobowiązanie trzeba spłacić i to w terminie. Praktycznie można pożyczyć pieniądze w kilkanaście minut i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dowód osobisty, numer rachunku bankowego i dostęp do Internetu. Parabanki nie wymagają nawet zaświadczenia o zarobkach. Szybką chwilówkę mogą otrzymać nawet młode osoby, które ukończyły 21 czy czasem nawet 18 lat. Jeśli chcemy pożyczać pieniądze rozsądnie, to dobrze najpierw przeanalizujmy swoje potrzeby i możliwości finansowe. Nie ma sensu pożyczania więcej niż tak naprawdę potrzebujemy. Ponadto jeśli dodatkowy zastrzyk gotówki ma służyć wyłącznie do podwyższenia naszego komfortu życia, to lepiej sobie odpuścić. Jeśli rzeczywiście potrzebujemy pieniędzy, to jeden czy dwa kredyty mogą jeszcze nie być problemem, ale im jest ich więcej, tym łatwiej stać się niewypłacalną osobą. Jest to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, należy dobrze przeanalizować swoją zdolność do spłacenia zobowiązania i to przez cały okres trwania umowy.
2. Nie przepłacaj
Pożyczanie pieniędzy z banków jest w wielu przypadkach wręcz nieopłacalne. Wysoka prowizja i dodatkowe koszty sprawiają, że musimy dodać znacznie więcej, niż tak naprawdę pożyczyliśmy. Jeśli zatem mamy możliwość, to warto skorzystać z oferty parabanku. W wielu przypadkach możliwe jest otrzymanie pierwszej pożyczki całkowicie za darmo. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku pożyczania mniejszych kwot.
3. Zapoznaj się z kilkoma ofertami i porównaj je
Obecnie konkurencja jest tak duża, że banki dwoją się i troją w opracowywaniu coraz to bardziej atrakcyjnych ofert, aby tylko pozyskać nowych klientów i zatrzymać przy sobie tych stałych. Ponadto każdego roku pojawia się na rynku coraz więcej parabanków chcących zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. W związku z tym mamy do wyboru bardzo wiele ofert, z którymi warto się zapoznać niż stawić na pierwszą lepszą. W sieci dostępne są gotowe porównywarki finansowe i zestawienia, które pomogą nam znaleźć dla nas najkorzystniejszą ofertę.
4. Czytaj dokładnie umowę
Wiele osób po prostu nie czyta umów, przez co w rezultacie kredyt czy pożyczka może okazać się mało dla nich opłacalna. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z wszelkimi zastrzeżeniami, które zwykle pisane są drobnym druczkiem. W przeciwnym razie musimy liczyć się ze znacznie większymi kosztami, niż się spodziewaliśmy. W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
5. Spłacaj terminowo
Jeśli zaciągnęliśmy pożyczkę, to należy pilnować terminów. W przeciwnym razie musimy liczyć się z wieloma nieprzyjemnościami. Nie dość, że będziemy musieli płacić wysokie odsetki, to jeszcze stracimy wiarygodność w oczach przyszłych pożyczkodawców (negatywny wpis do BIK). Jeśli pojawia się problemy ze spłatą zobowiązania, to pierwszym krokiem jest poinformowanie o tym swojego pożyczkodawcy, który wówczas zwykle idzie na rękę pożyczkobiorcy.